Pacific Assocation of USA Track and field

USATF Junior Olympic Cross Country Championships Highlights

USATF Junior Olympic Cross Country Championships Highlights



Home

Contacts

USATF Junior Olympic Cross Country Championships Highlights

Saturday December 13, 2008

Junior Olympics Logo Hanover, Virginia – One hundred and three Pacific Association athletes competed at the 2008 USATF Junior Olympic Cross Country Nationals in which 2,400+ youth athletes had registered to compete and 1,979 finished.  Pacific Associations participation is 5.2% of the total number of youth participants which are made up of 57 separate USATF associations across the USA. This is by far the lowest number of athletes the Pacific Association has sent to the JO XC Nationals since 1992.  Typically Pacific Association sends about 200 athletes.  No doubt our current economic climate has an impact on this situation.  Although the Pacific Association participation level is lower than in the past, we are way above the average in all categories compared to other associations in 2009.  The Pacific Association had 20% (2 of 10) of the first place individuals, 7.2% (18 of 250) of the individual medalists and 10% (3 of 30) of team medalists.  Anyone who finished in the top 25 was awarded an All-American medal. In 2009 the Pacific Association will be hosting the USATF Junior Olympic Cross Country Championship in Reno.  May we send 100% of all who qualify and may those that qualify perform at their best!

Bantam Girls

  • Julia Bounds – Palo Alto Lightning (11:34) 1st place
  • Priscilla Lee – Umoja TC (12:23) 20th place
  • Michelle Green – Pleasanton Heat (12:35) 28th place

Bantam Boys

  • Timothy Falls – Pleasanton Heat (11:38) 18th place
    • Team Scores: 
      Roseville Express TC (14th place team)

Midget Girls

  • Christine Bayliss – Roseville Express TC (11:01) 5th place
  • Sophie Hartley – Pleasanton Heat (11:15) 13th place

Midget Boys

  • Samuel Blake – Unattached (10:18) 1st place
  • Steven Sum – Unattached (10:39) 19th place
  • Tristyn Martin – Buffalo Chips (10:39) 20th place
    • Team Scores: 
      Pleasanton Heat (12th place team)

Youth Girls

  • Natalie Dimits – Pleasanton Heat (15:38) 26th place
    • Team Scores: 
      • Pleasanton Heat
        (2nd place team)
      • Buffalo Chips (5th place team)

Youth Boys

  • Parker Deuel – Pleasanton Heat (13:49) 17th place
  • Tyler Sorensen – Pleasanton Heat (13:55) 24th place
  • Greg Waters – Buffalo Chips (13:58) 25th place
  • Brynn Sargent – Roseville Express TC (14:05) 30th place
    • Team Scores:
      • Pleasanton Heat
        A (2nd place team)
      • Pleasanton Heat
        B (14th place team)

Intermediate Girls

  • Corissa Storms – Pacific United (19:15) 8th place
  • Holly Rankin – Pacific United (19:15) 9th place
  • Sarah Brandt – Pacific United (19:32) 19th place
  • Taylor Lawson – Pacific United (19:53) 28th place
  • Alexandra Choy – Pacific  United (19:58) 30th place
    • Team Scores: 
      Pacific United (2nd place team – missed first place by
      1 point!)

Intermediate Boys

  • Joshua MacDonald – Castro Valley (16:29) 9th place
  • Benjamin Eversole – Castro Valley (16:38) 20th place
    • Team Score: 
      Castro Valley (12 place team)

Young Women

  • Catherine Crisp – Pacific United (19:41) 13th place
  • Alison Motor – Pacific United (20:02) 21st place
  • Michelle Johnson – Pacific United (20:08) 24th place

#  #  #