Pacific Assocation of USA Track and field

PA Youth Athletes Head for Pan American Junior Championships

PA Youth Athletes Head for Pan American Junior Championships

Quantcast



Home
Contacts

PA Youth Athletes Head for Pan American Junior Championships

For Immediate Release
Tuesday, July 21, 2009
Contact:
Cecile Nguyen
USA Track & Field
Communications Intern.
 
317-261-0500; [email protected]

Americans looking to dominate at Pan American Junior Champs

INDIANAPOLIS – The 2009 Pan American Junior Athletics Championship will showcase many of the top international junior athletes, July 31-August 2 in Trinidad and Tobago.
Held at Hasley Crawford Stadium in Port of Spain, Trinidad, the Pan Am Junior Athletics Championships are open to athletes age 16 to 19 as of December 31, 2009.

Last month’s U.S. Junior Outdoor Track & Field Championship in Eugene, Ore. served as the U.S. selection meet for the Pan Am Championships. Eugene featured some of the top junior athletes in the country and the top finishers will represent the red, white and blue in Trinidad. This year’s Team USA squad will look to best the 48 medals won by Team USA at the 2007 Pan Am Junior Athletics Championships.

Leading Team USA in Trinidad will be USA Junior champions Chalonda Goodman, Curtis Beach, Trevor Barron and Jordan Hasay.
Three-time Nike Outdoor National 100m and 200m champion Chalonda Goodman won the windy competition at the USA Junior Championships with a speedy time of 11.19 seconds (+2.8mps) in the 100m, and 22.74 (+2.6mps) in the 200m. Goodman will be a force to be reckoned with in both the 100m and 200m, as well as the 4x100m.

Curtis Beach won the men’s decathlon with a meet-record 7,599 points, breaking Donovan Kilmartin’s previous mark of 7,440 set June 19, 2002. The Albuquerque, N.M. native was named the 2009 Gatorade National Boys Track & Field Athlete of the Year and is the first decathlete so honored.

Trevor Barron of Bethel Park, Penn., handily won the men’s 10,000m race walk crossing the line in 43:36:38; finishing two minutes ahead of his closest competitor at the Junior Championship. Barron went on to set an American Junior record of 42:22.79 at the 2009 IAAF World Youth Championship in finishing in fourth place.

2008 USATF Youth Athlete of the Year Jordan Hasay will look to add to her already impressive resume with a win in the 1,500m at the Pan Am Championship. The Arroyo Grande, Calif., native won her third-consecutive U.S. junior women’s 1,500m title, with a time of 4 minutes 18.99 seconds.

For more information on the 2009 Pan Am Junior Championships, visit the USATF website at www.usatf.org.

Team USA Roster – 2009 Pan Am Junior Athletics Championships
(As of July 20 – Subject to change)

Athlete – Hometown
 
Women’s

100m:
Chalonda Goodman – Newnan, Ga.
Amber Purvis – Benicia, Calif.
 
200m:
Chalonda Goodman – Newnan, Ga.
Tasha Allen – Milwaukee, Wis.

400m:
Alishea Usery – St. Louis, Mo.
Diamond Richardson – Desoto, Texas
 
800m:
Chanella Price – Easton, Pa.
Laura Roesler – Fargo, N.D.
 
1500m:
Jordan Hasay – Fontana, Calif.
Taylor Wallace – Klamath Falls, Ore.
 
3000m:
Elizabeth Hynes – St. Charles, Ill.
Emily Sisson – St. Louis, Mo.
 
5000m:
Aisling Cuffe – New Windsor, N.Y.
Sarah Andrews- The Woodlands, Texas
 
10k Race Walk:
Allison Chin – Tipp City, Ohio
Erika Lamp – Milwaukee, Wis.
 
100m Hurdles:
Shericka Ward – Leesburg, Fla.
Raven Clay – Findlay, Ohio
 
400m Hurdles:
Dalilah Muhammad – Bayside, N.Y.
Turquoise Thompson – San Diego, Calif.
 
3k Steeplechase:
Natalie Busby – New Paltz, N.Y.
Alyssa Allison – Festus, Mo.
 
High Jump:
Maya Pressley – Coconut Creek, Fla.
Krystle Schade – Sunrise, Fla.
 
Pole Vault:
Natalie Willer – Elkhorn, Neb.
Shade Weygandt – Mansfield, Texas
 
Long Jump:
Alitta Boyd – Hayward, Calif.
Lauryn Newson – Oakland, Calif.
 
Triple Jump:
Alitta Boyd – Hayward, Calif.
Jessica Ubanyionwu – El Paso, Texas
 
Shot Put:
Anastasia Jelmini – Shafter, Calif.
Laishema Hampton – Ames, Iowa
 
Discus Throw:
Anastasia Jelmini – Shafter, Calif.
Erin Pendleton – Elmore, Ohio
 
Hammer Throw:
Casey Kraychir – Twentynine Palms, Calif.
Elizabeth Rohl – Chicago, Ill.
 
Javelin Throw:
Casey Wagner – Woodside, Calif.
Courtney Kirkwood – Othello, Wash.
 
Heptathlon:
Ryann Krais – Eagleville, Pa.
Rebecca Neville – Merrillville, Ind.
 
4x100m Relay Pool:
Chalonda Goodman – Newnan, Ga.
Amber Purvis – Benicia, Calif.
Tasha Allen – Milwaukee, Wis.
Jessica Davis – Los Angeles, Calif.
Ashton Purvis – Oakland, Calif.
 
4x400m Relay Pool:
Alishea Usery – St. Louis, Mo.
Diamond Richardson – Desoto, Texas
Kellie Schueler – Bend, Ore.
Dalilah Muhammad – Bayside, N.Y.
Turquoise Thompson – San Diego, Calif.
Angele Cooper – Long Beach, Calif.
 
Men’s

100m:
Marcus Rowland – Spartanburg, S.C.
D’Angelo Cherry – Jonesboro, Ga.

200m:
Keyth Talley – Tuscaloosa, Ala.
Keith Ricks – Suffolk, Va.
 
400m:
Tavaris Tate – Starkville, Miss.
Joey Hughes, Jr – Long Beach, Calif.
 
800m:
Joseph Andrew Abbott – Reno, Nev.
Dylan Ferris – San Francisco, Calif.

1500m:
McClellan Fleet – San Diego, Calif.
Blake Shaw – Houston, Texas
 
3k Steeplechase
Sean Soderman – Charlotte, N.C.
Joseph Whelan – Hamburg, N.Y.
 
5000m:
Colby Lowe – Southlake, Texas
Sean Keveren – Brentwood, Tenn.
 
10,000m:
Parker Stinson – Cedar Park, Texas
Anthony Solis – Ontario, Calif.
 
10k Race Walk:
Trevor Barron – Bethel Park, Pa.
Matthew Forgues – Boothbay Harbor, Maine
 
110m Hurdles:
Wayne Davis II – Raleigh, N.C.
Booker Nunley – Columbia, S.C.
 
400m Hurdles:
Reginald Wyatt Jr. – Riverside, Calif.
William Wynne – Gainesville, Fla.
 
High Jump:
Ricky Robertson – Hernando, Miss.
Erik Kynard Jr. – Toledo, Ohio
 
Pole Vault:
Jack Whitt – Norman, Okla.
Michael Thomas Arnold – Salt Lake City, Utah
 
Long Jump:
Marquise Goodwin – Garland, Texas
Alex Madkins II – Oklahoma City, Okla.
 
Triple Jump:
William Claye Jr. – Phoenix, Ariz.
Albert Johnson III – Riverdale, N.Y.
 
Shot Put:
Jordan Clarke – Anchorage, Alaska
Mason Finley – Buena Vista, Colo.
 
Discus Throw:
Mason Finley – Buena Vista, Colo.
Matthew Kosecki – Houston, Texas
 
Hammer Throw:
Justin Welch – Pemberville, Ohio
Tyler Johnson – Las Vegas, Nev.
 
Javelin Throw:
Samuel Crouser – Gresham, Ore.
Matthew Byers – Witchita, Kan.
 
Decathlon:
Curtis Beach – Albuquerque, N.M.
Gray Horn – Gainesville, Fla.
 
4x100m Relay Pool:
Marcus Rowland – Spartanburg, S.C.
D’Angelo Cherry – Jonesboro, Ga.
Keyth Talley – Tuscaloosa, Ala.
Keith Ricks – Suffolk, Va.
Trevante Rhodes – Austin, Texas
Marquise Goodwin – Garland, Texas
 
4x400m Relay Pool:
Clayton Parros – West Orange, N.J.
Duane Walker – Compton, Calif.

About USA Track & Field
 
USA Track & Field (USATF) is the National Governing Body for track and field, long-distance running and race walking in the United States. USATF encompasses the world’s oldest organized sports, some of the most-watched events of Olympic broadcasts, the #1 high school and junior high school participatory sport and more than 30 million adult runners in the United States.
 
For more information on USATF, visit www.usatf.org
 
# # #