Pacific Assocation of USA Track and field

PA/USATF 2009 Umoja Cross Country Meet Results

PA/USATF 2009 Umoja Cross Country Meet Results

October 10, 2009

Evergreen College, Montgomery Hill Park, San Jose, CA

View Photos

DivisionID Gender Distance FirstName LastName Team Time Place
Sub-Bantam Girl 2K Jaxin Woodward Full Stride 08:57.92′ 1
Sub-Bantam Girl 2K Lila Roake Santa Cruz 10:42.81′ 2
Sub-Bantam Girl 2K Emily Perez Castro Valley 10:48.78′ 3
Sub-Bantam Girl 2K Alexis Gonzales Valley Coyote 11:33.31′ 4
Sub-Bantam Girl 2K Santa Rowles unattached 12:00.12′ 5
Sub-Bantam Girl 2K Salome Carmelich Full Stride 13:31.88′ 6
Sub-Bantam Boy 2K Nicholas “Nick” Clay Roseville PAL Express 9:08.74′ 1
Sub-Bantam Boy 2K Cole De Francesco Santa Cruz 10:00.89′ 2
Sub-Bantam Boy 2K Kurtis Lee Umoja 10:48.27′ 3
Sub-Bantam Boy 2K Nathan Kent Roseville PAL Express 11:00.89′ 4
Sub-Bantam Boy 2K Bailey Ellis Santa Cruz 11:32.75′ 5
Sub-Bantam Boy 2K Gabriel Gomez unattached 11:00.89′ 6
Sub-Bantam Boy 2K Skyler Carmelich Full Stride 11:48.01′ 7
Sub-Bantam Boy 2K Ricardo Gonzales Valley Coyote 13:22.16′ 8
Bantam Girl 3K Talley Hill San Luis Distance Club 14:51.25′ 1
Bantam Girl 3K Mareille Friedman Santa Cruz 15:28.44′ 2
Bantam Girl 3K Diana Guirrero Pleasanton Heat 16:22.00′ 3
Bantam Girl 3K Claudia DeNove Palo Alto Lighting 16:23.60′ 4
Bantam Girl 3K Ailey Leduff American Canyon 16:44.79′ 5
Bantam Girl 3K Sierra Carmelich Fullstride 17:08.76′ 6
Bantam Girl 3K Sarah Nicolosi Santa Cruz 17:21.47′ 7
Bantam Girl 3K Mia Bernardo Unattached 17:32.22′ 8
Bantam Girl 3K Sarah Naranjo Santa Cruz 20:26.60′ 9
Bantam Boy 3K Tim Falls Pleasanton Heat 13:17.10′ 1
Bantam Boy 3K Derek Vredenburgh Roseville PAL Express 13:45.21′ 2
Bantam Boy 3K Gavin Hill Castro Valley 13:52.01′ 3
Bantam Boy 3K Ken Slaney Palo Alto Lighting 14:07.30′ 4
Bantam Boy 3K Miles Worthen Roseville PAL Express 14:40.06′ 5
Bantam Boy 3K George Yoshinaga Unattached 15:35.44′ 6
Bantam Boy 3K Elijah Gunn-Kerr Palo Alto Lighting 15:51.56′ 7
Bantam Boy 3K Jackson Halderman Santa Cruz 15:57.27′ 8
Bantam Boy 3K Dustin Decker Unattached 16:10.74′ 9
Bantam Boy 3K Skyler Haataja Palo Alto Lighting 16:29.08′ 10
Bantam Boy 3K Austin Mellick Roseville PAL Express 16:44.90′ 11
Bantam Boy 3K Gregor Dairghi Palo Alto Lighting 16:51.48′ 12
Bantam Boy 3K Tarek Nasr Palo Alto Lighting 16:59.43′ 13
Bantam Boy 3K Duncan McCarthy Pleasanton Heat 17:58.11′ 14
Midget Girl 3K Priscilla Lee Umoja 15:00.69′ 1
Midget Girl 3K Franny Kiles Onalysas 15:23.16′ 2
Midget Girl 3K Chase Worthen Roseville PAL Express 15:33.53′ 3
Midget Girl 3K Liam Galbraith Santa Rosa Express 15:41.22′ 4
Midget Girl 3K Kerry Norton Unattached 15:50.94′ 5
Midget Girl 3K Alexandria Emba Castro Valley 15:55.97′ 6
Midget Girl 3K Caleece Nash Palo Alto Lighting 16:24.28′ 7
Midget Girl 3K Premalia Roules Unattached 16:31.12′ 8
Midget Girl 3K Delaney White Santa Rosa Express 16:36.41′ 9
Midget Girl 3K Erica Esparza Umoja 16:50.69′ 10
Midget Girl 3K Antiogne Piratano Umoja 17:45.32′ 11
Midget Girl 3K Mikaela Williams Umoja 19:51.22′ 12
Midget Girl 3K Alexandria Geremew Umoja 19:52.22′ 13
Midget Girl 3K Gina Audiss Santa Rosa Express 19:56.03′ 14
Midget Girl 3K Camille Johnson Umoja 20:04.97′ 15
Midget Boy 3K Ben Zaeske Pleasanton Heat 12:49.52′ 1
Midget Boy 3K Peter Schlachte Pleasanton Heat 13:12.41′ 2
Midget Boy 3K Spencer Lachman Unattached 13:19.19′ 3
Midget Boy 3K Logan Taggart Unattached 13:29.89′ 4
Midget Boy 3K Hardy Romain Pleasanton Heat 14:24.32′ 5
Midget Boy 3K Dennis Mandudzo Palo Alto Lighting 14:46.78′ 6
Midget Boy 3K Sergey Cutter Santa Cruz 15:04.50′ 7
Midget Boy 3K Grant Carson Palo Alto Lighting 15:25.30′ 8
Midget Boy 3K Andrew Mellick Roseville PAL Express 15:34.95′ 9
Midget Boy 3K Owen Weitzel Roseville PAL Express 15:44.95′ 10
Midget Boy 3K Beau Balocchi Santa Cruz 16:14.09′ 11
Midget Boy 3K Page Taibodeaux Palo Alto Lighting 16:19.20′ 1
Midget Boy 3K Justin Fang Palo Alto Lighting 16:29.18′ 2
Midget Boy 3K Jeremy Mayhew American Canyon 17:11.14′ 13
Midget Boy 3K Jared Kozak Pleasanton Heat 17:52.08′ 14
Midget Boy 3K Oliver Brehio San Luis Distance Club 18:52.09′ 15
Youth Girl 4K Clare Carroll Unattached 15:51.47′ 1
Youth Girl 4K Sophie Hartley Unattached 16:11.75′ 2
Youth Girl 4K Reaghan Emrick Roseville PAL Express 17:19.34′ 3
Youth Girl 4K Danielle Nivinski Roseville PAL Express 17:42.56′ 4
Youth Girl 4K Sydne Aguilar San Luis Distance Club 17:42.84′ 5
Youth Girl 4K Selena Friedman Santa Cruz 18:29.25′ 6
Youth Girl 4K Monique Esparza Umoja 20:24.47′ 7
Youth Girl 4K Katie Spenue Palo Alto Lighting 20:37.22′ 8
Youth Girl 4K Emma Dreymann Palo Alto Lighting 21:46.44′ 9
Youth Girl 4K Ayla Dillis San Luis Distance Club 21:58.81′ 10
Youth Girl 4K Kylie Joerger Roseville PAL Express 22:22.15′ 11
Youth Girl 4K Havana Coleman Umoja 29:32.28′ 12
Youth Boy 4K Tristin Martin Roseville PAL Express 15:44.63′ 1
Youth Boy 4K Neilson Powless Roseville PAL Express 16:04.46′ 2
Youth Boy 4K Harley Norton Unattached 16:25.00′ 3
Youth Boy 4K Gabe Hurwitt Jr. Aggies 16:43.03′ 4
Youth Boy 4K John Nicholas San Luis Distance Club 16:53.32′ 5
Youth Boy 4K Ryan Gray Jr. Aggies 17:05.78′ 6
Youth Boy 4K Tommy Malone Jr. Aggies 17:05.78′ 7
Youth Boy 4K Zach Beston Pleasanton Heat 17:32.39′ 8
Youth Boy 4K Steven Cummins Roseville PAL Express 18.01.95′ 9
Youth Boy 4K David Duncan Jr. Aggies 18:23.25′ 10
Youth Boy 4K Caleb Olivarez Castro Valley 18:45.74′ 11
Youth Boy 4K Austin Taggart Unattached 18:53.88′ 12
Youth Boy 4K Johan Brower Unattached 19:30.78′ 13
Youth Boy 4K Mitchell SanJose Santa Cruz 20:04.86′ 14
Youth Boy 4K Byron Mayhew American Canyon Striders 21:13.43′ 15
Intermediate Boy 5K Matthew “Matt” Decker Roseville PAL Express 25:10.98′ 1